Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bruce Lee Skutočné meno: Lee Jun Fan
Dátum narodenia: 27.11.1940 - San Francisco, California, USA
Dátum umrtia: 20.07.1973
Výška: 174 cm Bruce Lee se narodil 27.listopadu 1940 v čínské čtvrti San Franciska. Jelikož se narodil v USA dostal od zdravotní sestry jméno Bruce Lee. Jeho rodiče ho však nazvali Jun Fan Lee. Po té, co malý Bruce onemocněl, byl přejmenován na Lee Juen Kam a to z důvodu oklamání duchů, aby se čínské znaky jeho jména shodovaly se znaky jeho zemřelého dědečka. Jelikož přišel na svět v roku Draka, dostal podle staročínského kalendáře přezdívku "Little Dragon" - Malý drak.Obrazek
Ještě v útlém věku se přestěhoval s rodiči do Hongkongu, kde jeho otec dostal dobře placenou práci. Již jako šestiletý se objevil před kamerou. Jeho první film se jmenoval "Narozeniny lidskosti". O dva roky později jej následující film "Kid Cheung" proslavil i mimo Hongkongu. Ve 13 letech začal Bruce (na popud otce – nadšeného adepta bojových umění) cvičit kung-fu.
Jeho prvním učitelem byl slavný velký mistr Yip Man. Lekce u Yip Mana se později staly základem jeho slavného systému boje beze zbraně. Díky své nespoutané energii se stal vůdcem mládežnického gangu a v pouličních bitkách s konkurenčními bandami si ověřoval své umění. Jedna z bitek se odehrála na střeše pětipatrového domu a málem skončila pro oba rváče tragicky. Tehdy se však stal z Bruceho opravdový fanatik kung-fu, využíval k cvičení každé volné chvíle. Ve svém pokoji hodiny zdokonaloval své umění, tisíckrát procvičoval tytéž pohyby a cvičení tzv. kata.
Vrozené dispozice fyzické i psychické a také systematický intenzivní trénink způsobily, že ve svém umění dosáhl nevídané dokonalosti. Měl ohromné úspěchy u žen a dívek. Studoval s úspěchem v exkluzivním Saint Francis Xavier College kam ho poslali rodiče. Velmi často se účastnil školních soutěží a turnajů v boxu. Vždy zvítězil. V roce 1958 se stal králem Hongkongu v tanci ča-ča a v tomto roce také balí zavazadla a odjíždí zkusit štěstí do rodné země - USA.
Několik měsíců žije u přátel svého otce v San Francisku, potom přesídlí do Seattle a začne studovat filozofii na místní univerzitě. V noci tvrdě pracuje, ráno chodí na přednášky a samozřejmě pilně trénuje. Začíná učit kung-fu nejprve své přátelé a potom ty, kdo mohou zaplatit.
Začal studovat na Edison Vocational High-School v Seattlu. Po ukončení studia přešel Bruce na univerzitu ve Washingtonu, kde se věnoval filozofii. V té době se Bruce hodně změnil. Přestal být agresivní a stává se z něj vyrovnaný a tolerantní člověk. Na jaře roku 1963 se Bruce seznámil s Lindou Emery, mladou Američankou studující na Garfield Higle School v Seattlu. Zanedlouho je svatba, čímž rozesmutnil tisíce Fanynek v Hongkongu. Mají spolu dvě děti, dceru Shannon a syna Brandona.
Zanechává studií a otevírá si školu Bruce Lees Kung-Fu Institute.Jeho škola je slavná, má mnoho bohatých a vlivných žáků, např.: Steve Mc Quin, James Coburn, Kaarem Abdul Jabar, filmoví producenti a byznysmeni. Samozřejmě jen několik vyvolených se může pochlubit tím že je učil sám Bruce Lee, výuku vedli hlavně jeho starší žáci a později asistenti: James Yimm Lee, Take Kimbura a Dan Inosanto.
Bruce Lee dovedl styl Wing Tsun k dokonalosti, ale zjistil že mu pravidla tohoto stylu brání v rozvoji. Aby dosáhl maximální svobody a dokonalost v bojových uměních, učil se i u jiných mistrů.
Ovládal různé styly kung-fu, mnoho obměn boxu (thajský, barmský), znal japonské systémy boje ju-jitsu, aikido, kempo, taekwondo a různé styly karate. Ovládal umění boje různými předměty, populárními u lidí dálného východu. Tzv. Kobudo (boj tyčí, cepem na rýži - nunčaku, řetězem ....).
Poznával tajemství boje "pánů noci" čili nindžů a jejich umění koncentrace vnitřní energie čchi (jap. ki), umění házet smrtonosné šipky a hvězdice.
Zlikvidoval pro něj nepotřebné bariéry Wing Tsun a vytvořit vlastní originální styl - JEET KUNE DO (styl zasahující pěsti), ve kterém využil prvky všech stylů boje, které ovládal. Byl to svérázný "styl beze stylu". Své umění označil takto:
"Nebojuji v žádném přesně vyhraněném stylu. Nikdy nevíš co udělám a já to také nevím. Můj styl i pohyb je výsledkem tvého pohybu, moje technika je efekt vytvořený tebou. Vyznavači jednoho stylu se do něj přivazují, pilují formu a plahočí se za tím samým a tím se dostávají do neřešitelné pasti. Neprohlédnou zásadní problém, nedovedou vyjít z vlastního pozorování, přestávají být sami sebou. Každý může pracovat volně a pln možnosti, když se nalézá mimo určitý styl. Když cvičíš klasické styly, rozumíš rutině, tradici, ale nerozumíš sobě. Je to pravda to mohu dokázat každému člověku na světě." Není to nejskromnější výrok, ale v té době se největší znalci kung-fu shodli na tom že Bruce Lee je opravdu dobrý.
V populárním televizním pořadu, který sledují milióny amerických diváků, vystoupil Bruce v kulminačním bodě programu a ukázal co umí. Jedním kopnutím rozbil na kusy 4 z 5 coulových desek, zavěšených na provaze. Je to kop který vyžaduje obrovskou rychlost a proto je jen velmi zřídka ukázán jinými mistry. Program sledoval také jeden z šéfů filmové společnosti Golden Harvest z Hongkongu a ten, nadšen Bruceovým uměním, mu nabídl dlouhodobou smlouvu. A to byl jeden z důležitých zvratů v životě Brucea.
Rozhodnutí o návratu do Hongkongu nebylo jednoduché. Rozpustil výborně prosperující školu, přinášející ohromné zisky. Teď záleželo vše na tom, jak bude přijat místním publikem po mnohaleté pauze. "Čínská továrna snů", jak se říká filmovému impériu Bratří Show-to, je jedním z největších producentů filmů na světě. Bruce dostal šanci a ve filmu "Big Boss" hrál hned hlavní roli. Film byl natočen jako rafinovaný východní western. Bruce Lee se tvrdě připravoval na svou roli. "Cítil jsem, že mohu udělat lepší práci, než v "Green Hornet". To říkal před dokončením filmu. Spolu s producentem čekali na premiéru. Reakce publika překonala veškerá očekávání. Tímto filmem se Bruce Lee vyhoupl na špičku popularity a diváci nechtěli sledovat nikoho jiného. Stal se největší hvězdou v Hongkongu. Další film byl "Fist of fury" - šílená pěst ve které hrál Bruce roli studenta ve škole kung-fu, která konkurovala japonské škole karate. Každý další film byl příslibem rekordních zisků. Natočil ještě řadu filmů. Některé byly promítány v různých zemích s různými názvy: "Drakova cesta", "Krvavá odplata", "Bambusová cesta", "Mstitel", "Drakova pěst", "Příchod draka", "Hra na smrt", "Boxer v Shantungu", "Tajemství smrtelného úderu", "Člověk - legenda", "Poslední boj", atd..
Dohromady hrál v 18 filmech. Posledním, ale nedokončeným filmem byl film "Smrtící hra", ve kterém je jeho protivníkem mafie a konkrétně černý košíkář Kareem Abdul Jabbar. Asi nejznámějším a nejlepším filmem s Brucem je film "Enter the Dragon" - Příchod draka. Ve většině případů měly filmy naivní scénář, který měl dát vyniknout hlavnímu hrdinovi. Ve finálových scénách bojuje Bruce proti nejtěžším soupeřům. Když vidíme klasickou bitku v čínském boxu, připomíná nám to mlýn. Zápasníci si vyměňují údery v dlouhých sériích. Když filmoval Bruce a to, co natáčela kamera, to nebyly triky. Bitva byla samozřejmě domluvena, "postavena" choreografem a bojující vzhledem k bezpečnosti nepoužívali plnou sílu úderu, ale bojovali doopravdy. Bruce ve svých filmech bojoval s protivníky všech možných stylů a druhů boje. Klasickým příkladem jeho "stylu bez stylu" je scénka z filmu "Drakova cesta", kde bojuje s americkým šampiónem karate, Chuckiem Norrisem, mistrem Tangsoo do. Finálový souboj dvou hlavních hrdinů se odehrává v koloseu v Římě. V počátcích souboje je Bruce zatlačován do defenzívy tvrdým a výborným Norrisem. Pak Bruce náhle mění styl, začne pracovat jako boxer, tancuje okolo Norrise jako Muhamad Ali v nejlepších letech. Chuck Norris dovede bojovat pouze jedním stylem, je překvapený změnou, nedovede se přizpůsobit a inkasuje, Bruce znovu mění taktiku a vítězí. Bob Wal, jeden z jeho filmových protivníků řekl: "Bruce vede údery v sériích, úder za úderem, nedovolí ani chvilku oddechu. Myslím si, že ho nelze porazit". Ohromnými zkušenostmi, které získal, mnohokrát varoval před studiem kung-fu jen pro techniku boje a likvidaci protivníka. Bruce říkal: "Kung-fu není zábava. Je to vysoce specializovaná technika umění, která zkoušená nedostatečně vycvičenými a málo zkušenými, může být smrtonosná. Potřebuje fyzickou dokonalost, chuť a talent k boji, rychlost, reflex. Kromě těchto čistě vnitřních prvků adept kung-fu musí rozvíjet vnitřní disciplínu, psychickou rovnováhu pro případnou obranu před útokem, bez toho, že zneužije svých schopností . Jestliže nejsi připraven na to, věnovat podstatnou část života studiu bojových umění pod dohledem zkušeného mistra, pamatuj, že tvé nedostatečné vědomosti mohou být nebezpečné jak pro tebe, tak pro jiné. Z přeceňování vlastních schopností pramení nedocenění protivníka. Musíš vědět, zda jsi dostatečně silný, abys ho porazil. Ale on to neví. A ty také musíš věřit, i když to nevíš".
V roce 1973 měl Bruce 32 let a byl na vrcholu slávy. Pracoval tehdy jako nikdy: byl hlavní hrdina, kaskadér, scénárista a režisér svých filmů. Přátelům říkal, že se cítí unavený. Nic divného, protože žil až příliš intenzivně a rychle na jednoho člověka. V soukromí to byl dobrý manžel a otec, i když se kolem něj točilo mnoho pěkných žen.
Ráno 21. října obyvatelé Hongkongu s hrůzou četli ohromné titulky v novinách: "Bruce Lee nežije". Bruce, král všech bojovníků - zemřel.
Nikdo tomu nechtěl věřit. Není divu, Bruce byl pro své okolí mužem v plné duševní i fyzické síle, a najednou zemřel během několika minut? Na téma náhlé smrti se začaly šířit nejfantastičtější pověsti.
Podniklo se vše, aby se zjistila příčina Bruceho smrti. Byly zkoumány vnitřní orgány, vzorky poslány dokonce i do Austrálie a na Nový Zéland. Všichni odmítali teorii otrávení. Dr. R. R. Lycette prozkoumal Bruceho lebku, ale žádné zranění nenašel. Bruceho mozek byl ale "oteklý jako houba". Vážil 1575 gramů, přičemž normální váha je 1400 g. Profesor R. D. Teare (profesor soudního lékařství na Londýnské univerzitě) prohlásil po prozkoumání případu, že smrt nastala v důsledku přecitlivělé reakce na Meprobamat nebo Aspirin. I když se to zdá nepravděpodobné - takových případů je málo - bylo to jediné možné vysvětlení.
Bruce měl dva pohřby - jeden v Hongkongu pro desetitisíce svých příznivců, druhý v Seattle, kde byl také pohřben. Ten byl víceméně soukromý a zúčastnilo se jej pouze několik set hostů, příbuzných a přátel Malého draka. Bruce byl pohřben v čínském oděvu, který nosil ve filmu Enter the Dragon. Tím končí krátký , ale bohatý život člověka, který udělal pro bojová umění nejvíc, co mohl: věnoval jim celý svůj život !!!